Během říjnu už začíná být chladno a vše směřuje na příchod zimy. Do té doby je potřeba zvládnout podzimní údržbu. Čemu všemu věnovat v říjnu pozor?

Sice už se měsíc chýlí ke svému konci, přesto je ještě čas udělat takovou rychlou kontrolu. Nemějte obavy, že to nestihnete do 31., a dejte si dostatek času na její projití. Pojďme na to.

1. Domácnost

Co vše je potřeba udělat pro domácnost?

Kontrola a výměna oblečení: Letní oblečení už nejspíš máte uklizeno a v šatníku vévodí trička s dlouhým rukávem, mikiny a další teplejší oblečení. Je také na čase zkontrolovat zimní oblečení, bundy, čepice, boty, rukavice, svatý Martin je za dveřmi.

Kontrola topení: Nejspíš už topíte, proto by měly být radiátory nejen čisté, ale také odvzdušněné (pokud je potřeba). Obojí povede k tomu, že budete topit efektivně.

Kontrola oken a dveří: Blížící se mrazy nás vyzývají ke kontrole těsnosti dveří a oken. Nikdo nestojí o to, aby zbytečně unikalo teplo.

Příprava krbů a komínů: Pokud máte krb nebo kamna, je důležité zajistit revizi komína (jaké jsou povinnosti) a mít čištěné kouřovody.

Úklid garáže/sklepa: Sezónní věci je třeba zkontrolovat / vytřídit / vyměnit podobně, jako je tomu i u oblečení.

Čištění okapů a okapových svodů: Máte okolo domu stromy? Kontrolujte, jestli náhodou okapy nejsou ucpané.

Podzimní dekorace: Milujete dekorace? Pak je nejvyšší čas na výměnu za ty podzimní: svíčky, věnce, lampy, dýně… Myslete přitom na to, jak moc chcete mít zahlcený byt, aby vám v něm bylo příjemně. Často stačí jen drobná změna.

2. Údržba zahrady a venkovních prostor

Sklizeň posledních plodin: Pokud máte zahradu, je třeba sklidit poslední jablka a další plodiny. Zelená rajčata nevyhazujte, ale dejte je do sklenice a na chladnější místo a ona dozrají. Postupně kontrolujte, jestli některé neplesniví. Takové musí hned pryč. Růžičková kapusta a kadeřávek krásně přečká zimu a vy během ní budete mít čerstvou zeleninu.

Úklid spadaného listí: Pokud máte na zahradě listnaté stromy, jsou listy nepřehlédnutelné. Čeká nás pravidelné hrabání listí z trávníku i cest.

Zazimování rostlin: Postarejte se o to, abyste odnesli na teplejší místo rostliny citlivé na mráz. Ty, u kterých to nejde, přikryjte ideálně chvojím.

Příprava záhonů na zimu: Připravte záhony na zimu tak, že z nich vyndáte vše, co tam nepatří a dobře je zryjte. Odpočinku půdy také pomůže hnůj. Ten zahrádkáři doporučují aplikovat jednou za tři roky. Ideálně uleželý kravský hnůj navršte na záhon ve vrstvě asi 10 cm a nechte ho tam přes zimu. Vyživí a ochrání půdu. 

Zazimování zahradního nářadí: Když bude vše na zahradě hotovo, umyjte a schovejte nářadí. Pokud máte venku zahradní nábytek, bude lepší ho schovat před příchodem mrazů, aby nepopraskal.

Zazimování venkovní vody: Ze zahradních hadic a venkovních vodovodů je třeba vypustit vodu, stejně tak vylijte sudy. Mohly by popraskat.

Domácnost v říjnu: Na tyhle kroky nezapomeňte
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *