Přípravy na Vánoce, to není jen úklid. Spousta z nás se těší i na pečení vánočního cukroví, které k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Je dobré, když tuto část bereme jako příjemnou radost, která třeba i spojí rodinu, a také jako milou tradici. Cukroví je spousta druhů a každý vyžaduje jinou délku odležení a způsob skladování. Mám pro vás článek, který vám přiblíží, kdy začít s pečením, jak dlouho nechat určitý druh cukroví rozležet a jak ho skladovat, aby vydrželo ve výborném stavu až do Vánoc.
Tradovalo se, že správná hospodyňka stihne nejméně 7 druhů, což mělo domácnost chránit od zlých sil a neštěstí. Věřte, že ale i s jedním až dvěma druhy cukroví budete stejně skvělí a spokojeni.
Kdy začít péct jednotlivé druhy cukroví
Jak už jsem zmínila, přípravu cukroví je třeba si rozmyslet tak, aby na vánoční svátky byly kousky dobře rozleželé a lahodné na jídlo.
Trvanlivé druhy – pečeme na začátku adventu
Co péct na začátku adventu? Už koncem listopadu nebo začátkem prosince je ta ideální doba na pečení perníčků, které se musí rozležet. Dnes už ale existují perníčky, které jsou hned měkké, takže stačí najít ten správný recept. Perníčky na rozležení je nejlepší péct 4–5 týdnů před Vánoci, aby měly čas změknout. Po upečení je uložte do papírové krabice vystlané třeba ubrousky. Pro rychlejší změknutí můžete využít plátek chleba, ale i kousek jablka. Tyto dvě potraviny ale kontrolujte, aby se nezkazily, v průběhu je můžete i vyměnit. Měkké perníčky můžete dát do plechové krabice a dobře ji uzavřít.
Dalším cukrovím, které potřebuje dlouhé rozležení je to z ořechového těsta. Na odležení potřebuje zhruba 3 týdny. Patří sem třeba vanilkové rohlíčky, pracny, kokosové věnečky, ale i třeba zázvorky (ty mají být křupavé, proto je dejte do dobře uzavíratelné nádoby). Tyto druhy cukroví potřebují alespoň 2–3 týdny na rozležení, získají tak jemnou chuť. V tuto dobu je také možné péct vynikající cukroví, které miloval prezident Masaryk.
Pečení 1–2 týdny před Vánoci
Mezi nejoblíbenější patří linecké cukroví, které potřebuje odležet alespoň 10-14 dnů. Rybízovou (nebo jinou kyselkavou) marmeládou je potírejte až po rozležení. Cukroví zůstane hezky vláčné a nebude se rozpadat.
Na kokosky nebo sněhové pusinky nám stačí tak týden i méně před svátky. Toto cukroví snadno vlhne, proto je třeba ho skladovat v plastové dobře uzavíratelné nádobě.
Zhruba týden předem a blíže ke Štědrému dni můžete plnit cukroví máslovými náplněmi a také rybízovou marmeládou. Cukroví s krémem je třeba skladovat v chladu.
Na poslední chvíli: nepečené cukroví
Nepečené cukroví, mezi které patří rumové kuličky, vosí hnízda, nebo třeba marokánky, je rychlé na přípravu a nejlépe chutná čerstvé. Stačí je chystat skutečně na poslední chvíli. Nejdříve 3–5 dní předem. Toto cukroví skladujte v lednici, jinak by se mohlo kazit. Je vhodné na každý druh využít samostatnou pevně uzavíratelnou plastovou/skleněnou krabičku, aby navzájem nepřebíraly vůně.
Jak skladovat vánoční cukroví
Už jsem uvedla skladování u jednotlivých druhů. Kromě toho je třeba zmínit další důležité zásady, které prodlouží trvanlivost a chuť i křehkost cukroví. Cukroví dávejte na chladné a suché místo. Cukroví skladujte v místnosti s teplotou kolem 10–15 °C, například ve spíži, sklepě nebo na balkóně (pokud tam nemrzne). Nepečené cukroví skladujte v lednici.
Jednotlivé druhy neskladujte blízko aromatických jídel, případně věcí, kterými mohou načichnout. Pokud budete používat papírové krabice, nesmí být ničím cítit, cukroví by tuto vůni přebralo. Krabice po botách jsou zcela nevhodné.
S pečením cukroví není třeba spěchat ani ho odkládat na poslední chvíli. Při správném plánování, skladování a péči o jednotlivé druhy si užijete Vánoce s dokonalým cukrovím plným tradičních chutí.
Přeji sladký a voňavý nadcházející adventní čas! 🎄✨